YRP Trabzon’da dengeleri değiştirme iddiasında: Gözler 3 ilçede

TRABZON – 31 Mart seçimlerine kısa süre kala en çok konuşulan partilerden birisi Yeniden Refah Partisi (YRP) oluyor. 14 Mayıs 2023 genel Seçimleri’nde yüzde 2,28 oy oranıyla sürpriz sayılabilecek bir sonuç elde eden Fatih Erbakan liderliğindeki partinin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde belirleyici bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde potansiyelinin önemine vurgu yapılan Yeniden Refah Partisi, Milli Görüş siyasetinin etkili olduğu bölgelerin bir çoğunda da iktidarın işini zorlaştıracak. Bunlardan birinin de Trabzon olması bekleniyor. Eski başbakan ve Milli Görüş siyasetinin kurucusu Necmettin Erbakan’ın gençliğinin Trabzon’da geçmesi ve Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin 1994-2002 arasında iki dönem belediye yönetmesi, kentin Yeniden Refah Partisi için önemini artırıyor.

14 Mayıs Genel Seçimleri’nde Trabzon’da yüzde 4,60 ile azımsanmayacak bir oy oranı yakalayan Yeniden Refah, yerel seçimlerinde de iddialı bir çalışma yürütüyor. YRP’nin, Milli Görüş’ün tabanının kuvvetli olduğu Trabzon’un doğu ilçelerinde belediye kazanma şansı yüksek görülüyor. Yapılan araştırma ve sokak anketlerine göre de Yeniden Refah’ın kazanmaya en yakın olduğu ilçenin Arsin olduğu değerlendiriliyor. İlçede sevilen bir isim olan YRP adayı Hamza Bilgin, Arsin’de 2002’den bu yana süren AK Parti hakimiyetine son verebilir.

AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Of’ta bağımsız aday olarak yüzde 29 oy alan Güngör Saral ile Sürmene’de Büyük Birlik Partisi’nden aday olarak yüzde 24 oy alan Orhan Kahveci ile en çok üyesi bulunan ve Milli Görüş’ün uzun yıllar belediye yönettiği Araklı’da Ahmet Küçük ile yarışacak olan Yeniden Refah Partisi bu ilçelerde de iddialı konumda bulunuyor. Ayrıca Maçka’da İsmail Öztürk’ün, Şalpazarı’nda Fatih Yılmaz’ın kazanamasalar dahi seçim sonuçlarına etki etmeleri bekleniyor.

YRP’nin Trabzon belediye başkan adayları 10 Şubat’ta Ankara’da tanıtılmıştı.

EN YÜKSEK OYU YOKSUL VE KIRSAL MAHALLELERDEN ALIYORLAR

14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’ne Trabzon özelinde baktığımızda, Yeniden Refah Partisi’nin en yüksek oy oranlarını Değirmendere, Pelitli, Kaymaklı, Bahçecik ve Çömlekçi gibi yoksul mahalleler ile Düzyurt, Kutlugün, Ayvalı ve Kireçhane gibi emeklilerin ağırlıkta olduğu kırsal mahallelerden aldığı görülüyor.

Yeniden Refah Partisi Trabzon İl Başkanı Süleyman Pulat, bu durumun geçim sıkıntısında olan yurttaşların çözümü kendilerinde görmesinden geldiğini anlatıyor.

1996-1997 arasında süren 54. hükümette başbakanlık yapan Necmettin Erbakan’ın işçi ve emeklilere yaptığı yüksek oranda zamların hala vatandaşların zihninde olduğunu kaydeden Pulat, “Orta tabaka da zaten alt tabakaya dahil oldu ve alt tabaka ciddi sıkıntı içerisinde. Partimizin söylemleri, alt tabakadaki insanların sıkıntılarına çözüm üretme noktasında olduğu için o vatandaşlarımızdan daha çok destek görüyoruz. Biz üst tabakanın zaten işine gelmiyoruz. 5-6 yerden maaş alan insanlar bizi kendileri için tehlikeli buluyor” dedi.

‘CUMHUR İTTİFAKI’NDA OLMASAK YÜZDE 7’Yİ BULACAKTIK’

14 Mayıs’ta aldıkları yüzde 2,28’lik oy oranının gerçek oylarının çok altında olduğunu ileri süren Pulat, 31 Mart’ta gerçek potansiyellerini sandığa yanıstacaklarını söyledi. Pulat, “Cumhur İttifakı’nda olduğumuz için seçmenin bir kısmı bize tepki gösterdi. Onun için o oyu aldık. Aslında tek başımıza tamamen bağımsız girseydik bizim oy oranımız yüzde 7’nin üzerinde olacaktı. Burada da doğru yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü bugün Millet İttifakı’nın durumu ortada” deiye konuştu.

Sahadaki karşılıklarına rağmen medya tarafından hala kendilerine yer verilmediğini öne süren Pulat, iktidarın Yeniden Refah’ın kendilerinin alternatifi görülmesinden korktuğunu ifade etti. 14 Mayıs Seçimleri’nde anketlerde dahi yer almadıklarını kaydeden Pulat, “Milletin kulağına kar suyu kaçırmak istemiyorlardı. ‘Millet uyanmasın’ diyorlar. Gazetelerde, televizyonlarda, medyada yer vermek istemiyorlar. Bugün Refah Partisi’nin projelerinin, eylemlerinin, söylemlerinin doğru olduğunu biliyorlar. Bunu millet duyarsa oy kaybı yaşayacaklarını düşünüyorlar” sözlerini kullandı.

YRP İl Başkanı Süleyman Pulat, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lokman Öztürk’ün seçim çalışmalarına eşlik ediyor.

‘MUHALEFET ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE KOLTUK PAYLAŞINCA VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ’

Millet İttifakı’nda yer alan DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’ne rağmen bu partilerin oy oranını kısa bir sürede geride bırakmalarını değerlendiren Pulat şu sözleri kullandı: “Muhalefet görüntüsüyle, eylemleriyle, söylemleriyle vatandaşı ikna edemiyor. Edemeyince de zaten iktidar olamadı. Bakın yıllardan beri seçime giriyorlar ama hep kaybediyorlar. Türkiye’de aslında ciddi bir muhalefet boşluğu var. Türkiye’nin sorunları muhalefetin seçimden seçime ayağa kalkıp 5-6 tane partiyi bir araya toplayıp ‘nasıl yaparız da iktidarı deviririz’ hesabıyla olmuyor. ‘Biz nasıl yaparız da bu milletin birikmiş sorunlarını çözeriz’ diye projelerini sunmaları gerekirdi. Ancak bizdeki muhalefet bakanlık, milletvekilliği cumhurbaşkanlığı yardımcılığını pay etmeyi tartışıyordu.

Bu duruma da milletimiz tepki gösteriyor. Diyor ki, ‘siz koltuk paylaşmak yerine bizim dertlerimize çözüm üretin.’ İşte Yeniden Refah Partisi’ni ayıran kırmızı çizgi burası. Bizim partimiz çözüm odaklı çalışmalar yapıyor. Güzel bir şey bunu kim yaparsa yapsın kim olduğuna bakmayıp yanında yer alıyoruz. Vatandaş da bunu görüyor. Sahada karşılığımızı görüyoruz. Vatandaşlarımız söylemlerimizi iyi analiz ediyor. Karşılığında da sandıkta 1. çıkarak hak ettiğimiz desteği vatandaşımızdan almış olacağız.”

‘YEREL SEÇİMLER İKTİDARA UZANMANIN YOLU’

31 Mart Yerel Seçimleri’nin genel seçimlerde de iktidara uzanmanın bir yolu olduğunu kaydeden Pulat, “İki kutuplu seçimlerde tek çare var, Yeniden Refah Partisi’ni tekrar iktidara getirip emaneti ehline teslim etmek. 94 ruhu dediğimiz Milli Görüş belediyeciliği, 31 mart seçimlerinde iktidara gelecek. Vatandaşımız önce bir nefes alacak. Yereldeki o nefes alışı, refaha kavuşması inşallah bir sonraki yapılacak olan genel seçimlerde de cumhurbaşkanlığı ile taçlandırılacağız ve hem ülkemize, insanımıza ve bütün insanlığa hizmet etmiş olacağız” diye konuştu.

Trabzon’da bütün belediyelerde iddialı konumda olduklarını kaydeden Pulat, 31 Mart’ta birden fazla ilçeden zaferle ayrılacaklarına inanıyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayları Lokman Öztürk’ün en genç büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu belirten Pulat, bütün ilçelerde deen donanımlı adayları tercih ettiklerini söyledi.

‘BİZİMLE AYNI ZAMANDA KURULAN PARTİLER YOK OLDULAR’

Pulat, Trabzon’daki iddialarını şu sözlerle dile getirdi: “Nereye gidiyorsak insanımız sempatisini ifade ediyor. Ama daha öne çıktığımız ilçeler de var. Mesela Of’ta bir önceki seçimde yüzde 30’a yakın bağımsız olarak oy almış bir Güngör Saral’la yola çıktık. Sürmene’de önceki seçimlerde BBP’den aday olarak yüzde 25 oy almış Orhan Kahveci adayımız iddialı. Araklı’da üniversitede hoca olan Ahmet Küçük adayımız. Araklı en çok üye kaydettiğimiz Milli Görüş’ün kalesi bir ilçe. Arsin’de Hamza Bilgin çok ilgi görüyor. Maçka’da İsmail Öztürk ilçeye hakim bir aday. Şalpazarı’nda bir önceki seçimde yüzde 19 oy almış Fatih Yılmaz adayımız.

Bütün adaylarımız canla başla çalışıyor. 31 mart seçimlerinde sandıklar açılınca Türkiye’de de Trabzon’da da sürpriz yapan parti olacağız. Basın ve medyada kuruluşumuzdan bu yana bize çok yer vermediler. Bugün bile ambargo olmasına rağmen bazı şeyleri de gizleyemez hale geldiler. Şu anda yorumcular, anket firmaları, gazeteciler, kanaat önderleri Yeniden Refah Partisi’ni konuşuyor. 31 Mart sonrası daha da çok konuşacaklar. Bizimle aynı zamanlarda kurulan partiler vardı, yok oldular. Bunlar başbakanlık yapmış, bakanlık yapmış isimler. Son 20 yılın 15 yılda söz sahibi olmuşlar. Biz büyük partiler içinde hazine desteği almayan tek partiyiz. “

Arsin Belediye Başkan Adayı Hamza Bilgin (sağda) YRP’nin kazanmaya en yakın adaylarından biri olarak görülüyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x