TV dizisinden Bonhams’da müzayedeye

‘The Crown’ dizisini izleyenler bilir, Kraliçe II. Elizabeth, iletişim gurularını cebinden çıkaracak kadar başarılıydı. Tahtta bu kadar uzun kalmasına rağmen zamanın ruhuna her zaman hakimdi.

Zamanın gerisinde kalmamak için kim olursanız olun, İngiliz Kraliyet Ailesi de olsanız, çağın gereklerine göre tüm kuralları esnetmek gerekiyor.

Kraliçe II. Elizabeth, 64 yıl boyunca tahtta kalan Kraliçe Victoria’yı geride bırakarak en uzun süre tahtta kalan İngiliz hükümdarı oldu.

Tahtta bulunduğu 70 yıl boyunca Kraliçe II. Elizabeth’e 15 başbakan hizmet etti.

Winston Churchill’den ‘Demir Leydi’ lakaplı Margaret Thatcher’a kadar farklı başbakanlarla farklı zorlu ilişkileri başarıyla yönetti.

The Crown’da da gördüğümüz gibi Kraliyet Ailesi duygularını her zaman saklamayı başarıyor, ama belki de ilk defa Kraliçe II. Elizabeth’in 73 yıllık eşini uğurlarken gözlerinden yaş süzüldüğüne şahit olduk.

Sadece yabancılar değil, İngilizler de ‘The Crown’dan birçok şey öğrendiklerini söylüyor.

Brooklyn Müzesi, “The Queen’s Gambit” ve “The Crown” dizilerinin kostümlerinden oluşan sanal bir sergi yaptı daha önce, müzenin girişinde de geniş bir alanı serginin tanıtımına ayırdı.

Şimdi ise, bu ay Bonhams’ta yapılacak iki müzayede öncesinde New York, Los Angeles, Paris ve Londra’yı gezen ‘The Crown’ın 6 sezonluk setleri, kostümleri ve dekorlarından oluşan özel bir sergi var Londra’da. Prenses Diana’yı canlandıran Elizabeth Debicki’nin dizide giydiği Diana’nın “intikam” elbisesinin bir kopyası da satışa çıkacaklar arasında.Orijinali 1997’de yaklaşık 40 bin sterline satılan elbisenin ‘The Crown’da kullanılan replikasının ise 10 bin sterline satılması bekleniyor.Açık artırmadan 1 milyon sterlinden fazla gelir elde edilebileceği tahmin ediliyor.2007 yılında Left Bank Pictures’ı kuran Andy Harries, yazar Peter Morgan ve ilk sezonun yönetmeni olan Stephen Daldry, geniş bir araştırmacı kadrosu ile birlikte çalıştı. 2017’de Altın Küreler’de 1. Sezon için çok iyi bir tepki alana kadar dizinin 88 ülkede ilgiyle izleneceğini ve çok başarılı olacağını tahmin etmiyorlardı.Hiçbir zaman tek bir tarihçinin vizyonunu takip etmemeye çalıştıklarını anlatıyorlar.Örneğin, “Jackie Kennedy, Buckingham Sarayı’nın köhne ve Kraliçe’nin oldukça huysuz olduğunu söylediğini, Cecil Beaton’ın günlüklerinde bulduk” diyorlar. Ünlülerin eşyalarının satışlarına alışığız, ama son zamanlarda ekranlardaki hatıra eşyalarına yönelik büyüyen bir pazar da ilgi çekiyor. ‘The Crown’ müzayedesinde İngiltere’de ilk kez tek bir dizinin set ve kostümlerinin satışa çıkıyor.

Canlı müzayededen elde edilen gelirler, Ulusal Film ve Televizyon Okulu’nda Left Bank Pictures – ‘The Crown’ Burs programının kurulmasına aktarılacak ve yeni nesil film ve televizyon yapımcılarının eğitim almasına olanak tanıyacak.

Sergi 5 Şubat’a kadar Londra Bonhams’ta.

Açık artırma ise 7 Şubat’ta yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x