COP28: 22 ülkeden 2050 yılına kadar nükleer enerjinin üç katına çıkarılması çağrısı

T24 Dış Haberler

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) üçüncü gününde. COP28’in katılımcısı 22 ülke, 2050 yılına kadar nükleer enerjinin üç katına çıkarılması çağrısında bulundu. 

COP28’e katılan 22 ülke, net sıfır hedefine ulaşmak için 2050 yılına kadar nükleer enerjinin üç katına çıkarılması çağrısında bulundu.

Çağrı bildirisini imzalayan ülkeler: 

“Bulgaristan, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Gana, Macaristan, Japonya, Moldova, Moğolistan, Fas, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İsveç, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık”

“Bunlar sadece bilimsel gerçekler”

ABD’nin iklim elçisi John Kerry, “Kimseye bunun kesinlikle diğer tüm enerji kaynaklarına kapsamlı bir alternatif olacağı iddiasında bulunmuyoruz. Ama biliyoruz ki bilim, gerçekler ve kanıtlar bize nükleer olmadan 2050’de net sıfıra ulaşamayacağımızı söylüyor. Bunlar sadece bilimsel gerçekler. Bu işin içinde siyaset yok, bu işin içinde ideoloji yok” sözleriyle çağrıyı savundu. 

“Bu tehlikeli bir dikkat dağıtma”

Ancak Bill McKibben‘ın kampanya grubu 350.org, bu çağrıyı eleştirdi. Grubun Japonya Kampanya Sorumlusu Masayoshi Iyoda, şunları söyledi: 

“Paris iklim hedefine ulaşmak için gereken karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için tehlikeli nükleer enerjiye yer yoktur… bu tehlikeli bir dikkat dağıtmadan başka bir şey değildir.

“2000’li yıllardan bu yana nükleer endüstrilerin lobicileri tarafından yürütülen ‘nükleer rönesans’ girişimi hiçbir zaman başarılı olamadı – çok maliyetli, çok riskli, çok antidemokratik ve çok zaman alıcı. İklim krizine karşı daha ucuz, daha güvenli, daha demokratik ve daha hızlı çözümlerimiz zaten var ve bunlar yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğidir”

TIKLAYIN | BAE, iklim değişikliği için 30 milyar dolarlık fon oluşturulduğunu duyurdu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyadaki iklim değişikliği çözümleri için 30 milyar dolarlık bir fon oluşturulduğunu açıklamıştı.

İklim değişikliği finansman açığını kapatmak ve bu konudaki çözümler için 30 milyar dolarlık bir fon oluşturulduğunu açıklayan BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, bu fonla 2030’a kadar 250 milyar dolarlık yatırımın hedeflendiğini dile getirmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir